És mi van az adócsökkentéssel kapcsolatos hazugsággal?
Miféle hazugsággal?
Hát, 2005 őszén csökkentették az ÁFÁ-t, aztán 2006-ban, a választás után visszaemelték. Ez nem a választók becsapása?
Nem, mert nem így történt. Ha előveszed az MSZP 2002-es választásra kiadott programját, abban megtalálod azt a pontot, hogy az ÁFA két felső kulcsát egyesíteni fogják. Nos, Gyurcsány ezt úgy hajtotta végre, hogy a 25%-os kulcsot 2005 őszén 20-ra mérsékelte, aztán a 15%-os kulcsot 2006-ban ugyancsak 20-ra fölemelte. Vagyis nem az egy évvel korábban csökkentett kulcsot emelte meg, hanem azt, amiről az MSZP már 2002-ben megígérte, hogy emelni fogja. Igaz, a csökkentést és az emelést nem egy lépésben hajtotta végre, de hát a világ minden kormánya választás elé szokta időzíteni az adócsökkentést és választás utánra az adóemelést, nem?
Nem tudok vitatkozni a konkrét érveiddel... Miért van mégis folyamatosan az az érzésem, hogy hülyére veszel?
Azért, mert hét év agymosásától te sem tudsz egykönnyen szabadulni. Nem csak a Fidesz sulykolta ennyi időn át egy negyven perces monológból gondosan kimazsolázott félpercnyi hangfelvétel alapján, hogy „Gyurcsány hazudott”, de egy idő után ezt kezdték mantrázni a Gyurcsánnyal szemben kritikus ballib véleményformálók is.
Azt akarod elhitetni velem, hogy Gyurcsány sosem hazudott?
Nem. Az a politikus, aki még sosem hazudott, az nem Gyurcsány, hanem Orbán Viktor – ezt a legbiztosabb forrásból tudjuk: ő maga mondta. Gyurcsánnyal kapcsolatban mindössze annyit akarok beláttatni veled, hogy te sem tudsz tőle első miniszterelnöki időszakából olyan kijelentést idézni, ami ne volna igaz, és jelentős hatást gyakorolt volna a 2006-os választás kimenetelére. Csak a hétéves agymosás, mint a legtöbb emberre, rád is úgy hatott, hogy átrendezte az emlékeidet: a részletek természetszerűleg elmosódtak, ami pedig megmaradt, azt önkéntelenül úgy rendezed át, hogy a hosszú, fáradságos propagandamunkával beléd táplált Gyurcsány-ellenes előítéletnek megfeleljen.
Tanultam pszichológiát, ezért tudom, hogy ez tényleg lehetséges, de nagyon nehéz elhinnem, hogy én is bedőltem egy ilyen egyszerű trükknek... De akkor mi volt a már idézett „hazudtunk reggel, éjjel és este”?
A „hazugság” itt nem konkrét kijelentésekre vagy ígéretekre vonatkozott, hanem a politika egészére. Éspedig nem csak a sajátjáéra. Ha meghallgatod az egész felvételt, neked is világos lesz, hogy Gyurcsány kritikája az egész rendszerváltás utáni politikai osztályra irányul: valamennyi kormány, talán csak a Horn-kormány kivételével, és a mindenkori ellenzék is azt akarta elhitetni a választókkal, hogy jelentős erőfeszítés nélkül is élhetnének jobban. Ez pedig nem igaz. Gyurcsány többes szám első személyben fogalmazott, mert ezalól a saját első kormányzati ciklusát sem tartotta kivételnek. 2004 őszén, amikor miniszterelnök lett, nem volt ereje változtatni ezen, hiszen azért választották kormányfővé, hogy megnyerje, ne pedig, hogy elveszítse az MSZP-nek a választást. De a választás megnyerése után, akkor és ott, Őszödön azt akarta elérni, hogy a magyar politikai osztály egyszer s mindenkorra szakítson ezzel a hazugsággal. Nem rajta múlt, hogy nem így lett.